Neurolog
Czym się zajmuje neurolog?
Jest to specjalista, który zajmuje się dokładnym badaniem odruchów pacjenta, jego sposobu poruszania się, poczucia orientacji w czasie i przestrzeni, reagowania na bodźce wzrokowe, węchowe, słuchowe. Bada również jego zdolność zapamiętywania i sięgania do wspomnień z przeszłości.
Jakie badania wykonuje neurolog?
Przedmiotowe badanie neurologiczne rozpoczyna się z chwilą wejścia pacjenta do gabinetu, bowiem lekarz już na tym etapie wstępnie ocenia jego stan - sposób poruszania się chorego, jego mimikę, koordynację ruchową, reakcję na bodźce słuchowe, reagowania na pytania, prośby i polecenia.. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, zbiera informacje o dolegliwościach,przy czym pomocne jest dostarczenie do wglądu wszystkich badań do tej pory wykonanych, jeśli takowe były kiedykolwiek zlecone (np.
rezonans, tomograf).
Do najczęstszych badań wykonywanych i zlecanych przez neurologa należą:
- przedmiotowe badanie neurologiczne,
- badania laboratoryjne np. odczyn Biernackiego, morfologia, badanie moczu,
- badania elektrofizjologiczne – elektroencefalografia, elektroneurografię elektromiografię ,
- badania USG – np. tętnic ,
- badania neuroobrazowe – tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Jakie choroby leczy neurolog?
Lekarz neurolog zajmuje się chorobami takimi jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar i krwotok mózgu, wodogłowie, padaczka, migrena, zawroty głowy, otępienia, guzy mózgu (oraz całego układu nerwowego – oponiaki, glejaki), choroby mitochondrialne, Parkinsona, Huntingtona, Recklinghausena, stwardnienie rozsiane. Neurolog również opiekuje się pacjentami z zaburzeniami rozwojowymi np.
mózgowym porażeniem dziecięcym. Neurolog diagnozuje także przyczyny powstawania
zawrotów głowy i
utraty przytomności.
Przedmiotowe badanie neurologiczne
Jest to pierwszy kontakt pacjenta z lekarzem. Kolejny etap tego badania to wywiad chorobowy, podczas którego lekarz zadaje szereg pytań odnośnie aktualnych dolegliwości, przebytych chorób, warunków środowiskowych i rodzinnych.
Po uzyskaniu odpowiednich informacji, przystępuje do właściwego badania przedmiotowego, składającego się kolejno z sprawdzenia odruchów, napięcia mięśniowego, pracy nerwów czaszkowych, czucia powierzchniowego i głębokiego, objawów oponowych, korzeniowych. Badanie jest bezbolesne i odbywa się przy użyciu
młotka diagnostycznego.